Ciekawostki o włoskich butach

Ciekawostki o włoskich butach
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Obuwie włoskie znane jest ze swojej wytrzymałości i staranności wykonania. Odporne na wszelkie urazy, jest w stanie służyć nam wiele lat. Buty prezentują się nienagannie i pasują do każdej stylizacji. Eleganckie lub sportowe, sprawdzą się w każdej sytuacji i nie zawiodą nas nawet podczas długich wypraw. Zanim wygodne buty włoskie pojawiły się na rynku w takiej postaci, jaką dzisiaj znamy, zmieniały się kilkukrotnie. Poznajcie ciekawostki, jakie dotyczą obuwia pochodzącego z gorącej Italii.

W XVI wieku, czyli już w czasach nowożytnych, coraz większą popularnością cieszyły się buty na obcasie. Kobiety chętnie wybierały wysokie dodatki, po to, aby wyszczuplić optycznie sylwetkę i dodać sobie kilka centymetrów wzrostu. We Włoszech noszono tzw. chopines, czyli buty na dużych obcasach. Przywędrowały one z tureckich haremów i zdobyły popularność w Wenecji – mieście karnawału, mody i niesamowitej architektury. Noszone były przez bogate mieszczanki, które w ten sposób podkreślały swoją pozycję. Idąc tropem, że im wyżej, tym lepiej, buty te przybrały z czasem monstrualnej wysokości i utrudniały normalne poruszanie się. Do tego stopnia, że damy musiały podpierać się długimi laskami lub być przytrzymywane przez towarzyszących im służących. Bardzo wysokie obcasy były częstym powodem upadków, a nawet poronień. Dlatego z czasem zaczęto ograniczać lub nawet zakazywać ich noszenia.

Miłość do wysokich butów pozostała, chociaż obcasy zaczęły mieć rozsądny rozmiar. Jednym z charakterystycznych twórców włoskiego obuwia był Salvatore Ferragamo. Zaprojektował on wygodne koturny, zwane di sguero. Kobiety pokochały jego produkty i w krótkim czasie buty stały się popularne w całych Włoszech, a nawet poza ich granicami. Ferragamo wzmocnił również konstrukcje szpilek, dzięki czemu zaczęto produkować obuwie na wysokim obcasie, nawet do 12 centymetrów.

Pierwsze szpilki pojawiły się w Italii prawdopodobnie za sprawą Armando Albanese i Alberto Dal Co. Szczególnie pierwszy z nich odznaczył się w świecie mody kreatywnością i niebanalnym podejściem do tematu. Wśród jego projektów można znaleźć m.in. okrągłe obcasy przy półbutach w kształcie ryby oraz szpilki z montowanym maleńkim kołem zębatym. Nazwano je paparazzo, ponieważ miały odstraszać natrętnych fotografów od pięknych kobiet.

Polecamy także nasze pozostałe wpisy online:

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy promocyjna odzież reklamowa może wyglądać ciekawie i modnie?

View Results

Loading ... Loading ...

Komentarze:

Kategorie

Archiwa

Najnowsze wpisy