Ciekawostki, których nie wiesz o butach

Wszyscy chodzimy w butach i trudno wyobrazić sobie rzeczywistość bez ich obecności. Obuwie było, jest i będzie podstawowym dodatkiem każdej stylizacji. Wybierając odpowiedni fason czy rozmiar w sklepie obuwniczym nie zastanawiamy się nad ich historią, czy ciekawostkami, które wpłynęły na współcześnie nam znany kształt butów.

Swój wkład w historię butów na świecie włożył Andre Perugia. Był jednym z czołowych projektantów początku XX wieku, wykonującym obuwie głównie dla zamożnych kobiet. To on stworzył tzw. „heel-less shoe”, czyli charakterystyczne buty bez obcasów, natomiast na odpowiednio wyważonej i wyprofilowanej platformie. Mogą być wykończone zamszem czy tworzywem sztucznym, ale istnieje również wersja obuwia skórzanego. Obecnie buty takie kojarzone są głównie z ekstrawaganckim ubiorem gwiazd i celebrytów. Niebanalne podejście Perugii widać nie tylko w jego projektach. Artysta twierdził, że najlepiej kobietę można poznać po jej… stopach. Kluczem do zrozumienia płci pięknej było badanie jej nóg.

W jednym z poprzednich artykułów przedstawiliśmy zestawienie najdroższych butów świata. Wśród nich znalazły się rubinowe pantofelki, które wystąpiły na stopach głównej aktorki w „Czarnoksiężniku z krainy Oz”. Obuwie okazało się jednak interesującym kąskiem nie tylko dla miłośników filmu, ale także dla pewnego złodzieja. Nieznany sprawca skradł wartościowe dodatki i chociaż minęło wiele lat, do tej pory nie został złapany. Anonimowy fan aktorki Judy Garland, która nosiła pantofelki w czasie kręcenia filmu, wyznaczył nagrodę w postaci miliona dolarów za znalezienie rabusia.

Ciekawe zjawisko miało miejsce na polskich wsiach, na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Nie każdy wie, że jeszcze przed II Wojną Światową nie praktykowano tam noszenia obuwie przez cały czas. Buty zakładano jedynie do kościoła, a inne czynności wykonywano… na boso. Nie było zwyczaju ciągłego obuwania, jak miało to miejsce w miastach. Jednak po wojnie wszystko się zmieniło i na wsiach zaczęto zakrywać stopy podczas codziennych obowiązków.

Inną ciekawostką, którą chcielibyśmy przedstawić Wam na samym końcu, jest zwyczaj ślubny praktykowany na Bliskim Wschodzie. W tamtejszej tradycji zawiązanie sznurowadeł przy trzewikach pary młodej symbolizuje zawarcie związku małżeńskiego.

Polecamy także nasze pozostałe wpisy online:

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy promocyjna odzież reklamowa może wyglądać ciekawie i modnie?

View Results

Loading ... Loading ...

Komentarze:

Kategorie

Archiwa

Najnowsze wpisy