Opryszczka wargowa – leczenie

Leczenie opryszczki wargowej jest możliwe, całkowite jej wyleczenie tj. pozbycie się z organizmu wirusa, który ją wywołuje, niestety nie. Dlaczego? Dlatego, że wirus ‘drzemie’ w naszym wnętrzu, w okolicach zakończeń nerwów i w tej formie nie poddaje się żadnej znanej kuracji. De facto jak dotąd takiej kuracji nie opracowano. Objawy opryszczki tj. charakterystyczne ‘zimno’ bądź ’skwarkę’ można natomiast wyleczyć w tym sensie, że przy pomocy specyfików dedykowanych walce z opryszczką przyspieszamy ich zanikanie, ewentualnie nie dopuszczamy do rozwinięcia się pęcherzy i pojawienia się wszystkich tych stadiów, które są najbardziej niebezpieczne dla nas i dla naszego otoczenia, patrz: opryszczka wargowa leczenie.
Czy można uniknąć opryszczki?

Nie u wszystkich z nas opryszczka wargowa się pojawia, to zaprzeczałoby statystykom, z których wynika, że około 90% populacji jest nosicielami wirusa o symbolu HSV1. Kolejne statystyki stwierdzają z kolei, że ‘zimno’ pojawia się u zaledwie 50% nosicieli, to znaczy, że można być zarażonym i nie zdawać sobie z tego sprawy. Co więcej nosiciel może zarażać innych i to nawet wtedy, gdy wirus pozostaje utajony.
Czy zatem można uniknąć opryszczki?

Wydaje się to niemożliwością, bo po pierwsze należałoby przebadać wszystkich na obecność wirusa, oznaczyć jakoś osoby chore i unikać kontaktów z nimi. Nikt tego nie robi, zresztą akurat ta choroba jeśli jest odpowiednio potraktowana nie wyrządza żadnych szkód w organizmie. Przynajmniej jak dotąd tego nie stwierdzono. Owszem, gdy dojdzie do wtórnego zakażenia np. oczu lub opon mózgowych opryszczka wargowa staje się bardzo groźna, ale żyjąc świadomie z opryszczką i świadomie funkcjonując wśród ludzi tego typu zagrożeń możemy uniknąć.
Jak przebiega opryszczka?

Najpierw na ustach pojawia się świąd i pieczenie – na ściśle określonym, ograniczonym obszarze. Po pewnym czasie w tym samym miejscu powstaje grudka, która zmienia się w pęcherzyki wypełnione płynem. Następnym etapem jest pękanie pęcherzyków i pojawienie się bolesnej nadżerki. Nadżerka zarasta strupkiem, strup odpada i usta pozostają niezmienione, takie jak przed pojawieniem się ‘zimna’. Innymi słowy opryszczka z czasem znika samoistnie a cały proces trwa około kilkunastu dni. Mimo to opryszczkę wargową leczymy w tym właśnie czasie, a im szybciej rozpoczniemy leczenie tym lepiej, bo skwarek szybciej zniknie.
Dlaczego warto leczyć ‘zimno’ skoro wirusa i tak się nie pozbędziemy?
W większości przypadków jest to dla nas kwestia natury estetycznej, bo usta z opryszczką wargową wcale nie wyglądają atrakcyjnie. Po drugie zmiany chorobowe swędzą, pieką, a nawet są bolesne, to też uprzykrza nam życie, a dodatkowo może skłonić do rozdrapywania, lub choćby muskania zmienionego chorobowo miejsca dla złagodzenia tych przykrych objawów. Tymczasem dotykając pęcherzy i nadżerki możemy doprowadzić do wtórnego zakażenia (wirus pozostanie na rękach), a rozdrapywanie strupów może skończyć się zakażeniem bakteryjnym, również niebezpiecznym.
Dlatego jeśli już się pojawi opryszczka wargowa leczenie należy rozpocząć natychmiast – choćby tylko dla minimalizacji ryzyka, sprawdź: opryszczka wargowa leczenie.
Na czym polega leczenie opryszczki wargowej?

W dużym skrócie kiedy pojawi się opryszczka wargowa leczenie polega na dezaktywacji wirusów. W tym celu możemy, i powinniśmy wykorzystać, preparaty przeciw opryszczce, najczęściej przeznaczone do stosowania miejscowego. Mają one bardzo przyjazną w aplikacji postać (formę błyszczyka lub małej tubki kremu) i zawierają leki przeciwko wirusowi HSV1. Preparaty takie jak Danavir, Vectavir, Zovirax warto mieć zawsze pod ręką, by można było z nich skorzystać z chwilą, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy ‘zimna’ tj. świąd i pieczenie.
Pewnym novum są specjalne urządzenia przeciwko opryszczce, które niszczą ją przy pomocy ciepła. Wartym polecenia rozwiązaniem jest HerpoTherm.
W ostateczności, kiedy nie mamy niczego pod ręką można posmarować usta roztworem polopiryny, która działa przeciwzapalnie.
Po aplikacji preparatu ręce należy umyć.
Pamiętajmy, że im szybciej zastosujemy leczenie opryszczki tym szybciej ona zniknie, a być może nawet w ogóle nie pojawią się jej objawy (np. wtedy gdy odpowiednio wcześnie użyjemy HerpoTherm).

Polecamy także nasze pozostałe wpisy online:

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy promocyjna odzież reklamowa może wyglądać ciekawie i modnie?

View Results

Loading ... Loading ...

Komentarze:

Kategorie

Archiwa

Najnowsze wpisy