Tryb życia a pielęgnacja paznokci

Kilka słów o regeneracji organizmu

Nim zajmę się szczegółami i spróbuję pokrótce przedstawić, jak powinna wyglądać pielęgnacja paznokci, muszę wspomnieć o kilku ważnych ogólnikach. Nasz organizm nosi w sobie potencjał regeneracyjny, dzięki któremu nadbudowuje komórki i naprawia uszkodzone tkanki. Nie jest to jednak potencjał nieograniczony. Bardzo łatwo można go też zakłócić. Nasze działania mogą temu procesowi pomoc lub go zahamować. Prawidłowo rozumiana pielęgnacja paznokci polega na wspomaganiu naturalnych procesów regeneracyjnych. To jej podstawowe zadanie. Samo upiększanie, które tak chętnie stosują panie, znajduje się na drugim planie, a przynajmniej powinno się znajdować.

Musimy też wiedzieć, że organizm dość „niechętnie” korzysta ze swojego potencjału regeneracyjnego. Dostępnych zasobów używa w sposób ograniczony, gdyż zakłada kolejne wystąpienie kolejnych uszkodzeń i szczupłość dostępnych składników odżywczych. Widać to szczególnie u osób, które się głodzą i zbyt radykalnie odchudzają. Spada ich poziom energii, spada siła, natomiast najdłużej utrzymuje się… tkanka tłuszczowa. To zapas, który wygłodzony organizm rezerwuje, by przeżyć. W takiej sytuacji trudno oczekiwać, aby jakakolwiek pielęgnacja paznokci przyniosła pożądany efekt. Organizm nie będzie odbudowywał płytki paznokcia w sytuacji, gdy zagrożona są ważniejsze narządy. To dla nich zachowuje aminokwasy i minerały.

Nie chciałbym jednak, by ktokolwiek pomyślał, że prawidłowa pielęgnacja paznokci polega na przejadaniu się. No cóż, tak dobrze też nie ma. Doświadczenie uczy, że osoby przejadające się mają nie tylko problem z nadwagą, ale zwykle jedzą nie to co trzeba. We wszystkim trzeba kierować się rozwagą.
Okresy przejściowe a pielęgnacja paznokci

Powszechnie wiadomo, że pielęgnacja paznokci to także kosmetyki i odżywki. Na uwagę zasługują szczególnie odżywki keratynowe nakładane na płytkę paznokcia. Również większość produkowanych obecnie lakierów dobrze zabezpiecza paznokcie. Odżywki keratynowe są bardzo istotne w sytuacji, gdy dokonywana jest specjalna pielęgnacja paznokci w okresie powrotu od sztucznych do naturalnych. Nie wystarczy wówczas usunięcie sztucznych, lecz trzeba przeprowadzić specjalny proces regeneracji.

Paznokcie demaskują stan zdrowia, a czasem nawet wewnętrzne napięcie psychiczne, jak ma to miejsce w przypadku osób, które obgryzają paznokcie. Jest to nawyk, którego dość trudno się pozbyć. Jeśli ktoś ma z tym problem, dobrze jest czymś zająć ręce. U wielu ludzi obgryzanie paznokci pojawia się w okresie rzucania palenia papierosów. Do tej pory byli przyzwyczajeni do niejako rutynowej czynności palenia. Pojawia się nie tylko psychiczne napięcie związane z odstawieniem nikotyny, ale też pozostaje utrwalony nawyk podnoszenia co jakiś czas ręki do ust. W tym okresie pielęgnacja paznokci jest szczególnie trudna.

Dobrym pomysłem wydaje się wówczas słonecznik. Oczywiście osoby mające skłonność do tycia muszą uważać, by nie przesadzić z jego ilością. Dodatkowo warto wiedzieć, że słonecznik dostarcza kilku ważnych składników odżywczych, od których powinna rozpocząć się pielęgnacja paznokci.
Niebezpieczna praca

W zależności od rodzaju pracy, płytka paznokcia może być narażona na różne uszkodzenia mechaniczne. Jeszcze gorsze skutki wywołuje kontakt z chemikaliami. Nie trzeba wcale pracować w zakładach chemicznych, by narazić paznokcie na taki kontakt. Płyny do mycia oraz sprzątania mogą również wyrządzić sporo szkód. W tym wypadku pielęgnacja paznokci powinna zacząć się od nakładania gumowych rękawiczek. W praktyce jednak nie każdemu to odpowiada. Niektóre osoby nie potrafią pracować w rękawiczkach i trudno je do tego przekonać.

W takiej sytuacji, jeszcze usilniej trzeba dbać o stan paznokci. Wówczas pielęgnacja paznokci nie powinna ograniczać się do ich przycinania i malowania lub tylko przycinania – w przypadku mężczyzn. Tu już konieczne są dodatkowe odżywki oraz od czasu do czasu zabiegi regeneracyjne w salonie kosmetycznym.

Nawet panowie powinni przezwyciężyć swoje opory i niechęć do takich zabiegów. Warto też zaopatrzyć się w specjalne bezbarwne i matowe lakiery do paznokci, jakie zalecane są mężczyznom wykonującym prace szczególnie narażające paznokcie na uszkodzenia. Nim podniosą się protesty, muszę dodać, że żadna z pań nie będzie pytała, czy ostatnio pracowałeś na budowie albo reperowałeś samochód, tylko spojrzy na Twoje paznokcie i uzna, że nie jesteś wart jej zainteresowania.
Ważny szczegół

Trzeba zdawać sobie sprawę, że pielęgnacja paznokci dotyczy obu płci, choć nieco inaczej wygląda. Nie należy lekceważyć tego, jakby się zdawało, małego i nieistotnego skrawka naszego ciała. To właśnie szczegół, który może sporo powiedzieć o naszym zdrowiu oraz trybie życia jaki prowadzimy oraz codziennych nawykach.

Polecamy także nasze pozostałe wpisy online:

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy promocyjna odzież reklamowa może wyglądać ciekawie i modnie?

View Results

Loading ... Loading ...

Komentarze:

Kategorie

Archiwa

Najnowsze wpisy