Szampony przeciwłupieżowe a inne sposoby na łupież

Łupież – biały pyłek potrafi niektórym „popsuć nerwy”. Na szczęście jest to skórna dolegliwość, na którą są sposoby, a co więcej – walka z łupieżem kończy się wygraną. Szampony przeciwłupieżowe, domowe metody, a może coś innego? Który sposób okaże się niezawodny?

Zwalczanie łupieżu szamponem

Walka z łupieżem może przebiegać w różny sposób. Najczęściej jednak decydujemy się na szampony przeciwłupieżowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie takie preparaty będą skuteczne. Niektóre, choć rekomendowane jako te „przeciwłupieżowe” tak naprawdę służą do pielęgnacji włosów i niewiele mają wspólnego z leczniczymi szamponami przeciwłupieżowymi.

Skuteczne preparaty o właściwościach leczniczych to takie, które zawierają w swoim składzie kwas salicylowy, cynk, smołę pogazową, selen czy siarkę. W składzie może znaleźć się również ketokonazol. Przyjrzyjmy się bliżej tym substancjom.

Kwas salicylowy wykazuje właściwości złuszczające, dzięki czemu usuwany jest martwy naskórek. Trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych szamponach substancja ta występuje bez mydła, a co za tym idzie – łój jest tak skutecznie redukowany, a gruczoły łojowe nadprodukują tłuszcz. W efekcie częste mycie włosów doprowadza do uszkodzenia mieszków włosowych, a tym samym do nadmiernego wypadania włosów. Podobnie jest ze smołą pogazową.

Cynk to aktywny składnik wielu szamponów przeciwłupieżowych. Jego działanie polega na wzmacnianiu skóry głowy, a także na ułatwianiu samodzielnego usuwania łupieżu. Selen z kolei przyczynia się do zwalczania łupieżu, ponieważ dzięki nim skóra pokrywana jest małymi „płytkami”, które ściśle przylegają do skóry głowy, utrudniając dostęp i rozwój grzybów.

Ketokonazol jest składnikiem, który bardzo skutecznie zwalcza łupież. Jest to środek przeciwgrzybiczny. Jego działanie polega na zakłócaniu tworzenia się błon komórkowych mikroorganizmów odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu, uniemożliwiając tym samym funkcjonowanie takiego organizmu.

Inną, coraz bardziej popularną substancją zwalczającą łupież jest climbazol. Jest to substancja, która wykazuje silne działanie przeciwłojotokowe. Nie tylko przyczynia się do redukcji łupieżu, ale również zapobiega jego nawrotom.

Lecznicze szampony przeciwłupieżowe zawierają więc w swoim składzie substancje czynne, które mają wpływ na czynniki decydujące o powstawaniu łupieżu. By skutecznie pozbyć się tej dolegliwości i nie „narobić” sobie kłopotów zaleca się dostosowanie do zapisu zawartego w ulotce. Ważne jest również, by takie lecznicze preparaty dość dokładnie wypłukać z włosów.

W związku z tym, że łupież ma niestety tendencję do powracania, by się przed tym ustrzec – po zakończeniu kuracji, warto raz na jakiś czas używać jeszcze leczniczych szamponów. Profilaktyka jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Jak inaczej pokonać łupież?

Poza leczniczymi szamponami przeciwłupieżowymi można zastosować inne metody. Czy bardziej skuteczne? – to się okaże.

Jedną z propozycji jest ziołolecznictwo. Niektóre rośliny przyczyniają się do eliminowania objawów łupieżu. Dzięki aloesowi zmiękczymy swoją skórę poprzez wcieranie w nią soku tej rośliny.

Innym sposobem na łupież są specjalnie przygotowane mikstury. Sok z buraków cukrowych, sok z cytryny, oliwa z oliwek, jajka – mogą pomóc zwalczyć tę dolegliwość.

Na łupież można zastosować również aromaterapię. Jest to kuracja polegająca na „leczeniu” zapachami. W walce z łupieżem zaleca się wykonywanie kilka razy w tygodniu specjalnych kąpieli miejsc dotkniętych schorzeniem. By przygotować taką kąpiel potrzebny będzie dwuprocentowy roztwór wyciągu z bodziszka i woda destylowana.

Innym sposobem walki z łupieżem może być – co się wyda zaskakujące – zmiana trybu życia. Bowiem okazuje się, że nieprawidłowy sposób odżywiania się, a szerzej mówiąc – niedobory lub braki niektórych witamin i składników mineralnych – mogą wpływać na osłabienie kondycji skóry głowy, a więc zwiększa się podatność na ataki grzybów. Warto również porzucić stresujące życie, bowiem stres może mieć wpływ na wystąpienie łupieżu.

Podsumowanie

Choć istnieje wiele metod walki z dolegliwością, najlepiej wybierać sprawdzone sposoby. Niezbędne więc okazują się szampony przeciwłupieżowe. Ponieważ produkowane są przez specjalistów, możemy mieć pewność, że zastosowanie ich w niczym nam nie zagrozi. Trzeba jednak wybrać odpowiedni szampon do właściwego schorzenia. Bowiem jeżeli cierpimy z powodu łupieżu tłustego, nieskuteczny może okazać się szampon przeciwłupieżowy zwalczający biały pyłek.

Polecamy także nasze pozostałe wpisy online:

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy promocyjna odzież reklamowa może wyglądać ciekawie i modnie?

View Results

Loading ... Loading ...

Komentarze:

Kategorie

Archiwa

Ostatnie wpisy