Koraliki na dredy

Koraliki na dredy
1 vote, 4.00 avg. rating (77% score)

Dredy

Dredy, pierwsze skojarzenie to muzyka reggae, Bob Marley i rastafarianizm. Już tylko w obrębie muzycznego rynku na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci dredy zrobiły niemałą furorę. Wbrew przypuszczeniom Dredloki nie są wymysłem XX wieku.

Do końca nie wiadomo, skąd rastafarianie zaczerpnęli pomysł na noszenie dredów. Inspiracją stać mogli się dla nich kenijscy rebelianci ruchu Mau Mau, którzy to swymi lwimi grzywami sieli popłoch wśród kolonizatorów, hinduscy sadhu, a nawet starotestamentowe wersety. Te ostatnie wspominają o nazireat – ślubach całkowitego poświęcenia się Bogu. Składającą je osobę obowiązywał m.in. zakaz strzyżenia włosów.

Niektóre opowieści głoszą, że członkowie etiopskiej partyzantki zaprzestali ścinania włosów wówczas, gdy cesarz Selassje zmuszony został do emigracji podczas włoskiej inwazji w czasie II wojny światowej. Niezależnie od inspiracji i początków jedno jest jednak pewne – dredy rastafarian symbolizują sprzeciw wobec Babilonu, są też wyrazem siły i odwołaniem do nieustraszonego lwa Judy.

Polecamy także nasze pozostałe wpisy online:

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy promocyjna odzież reklamowa może wyglądać ciekawie i modnie?

View Results

Loading ... Loading ...

Komentarze:

Kategorie

Archiwa

Najnowsze wpisy