Charakterystyka odmian

Charakterystyka odmian
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Charakterystyka odmian

Liczba zarejestrowanych obecnie odmian tulipanów przekracza znacznie 7 tysięcy. W Holandii uprawia się około 1500 odmian, przy czym tylko 300 najbardziej wartościowych stanowi podstawowy asortyment firm handlowych.

Odmiany tulipanów różnią się wczesnością kwitnienia, wysokością roślin, barwą, wielkością, kształtem i wypełnieniem kwiatów oraz ich liczbą na pędzie, sztywnością łodyg, kształtem i barwą liści, plennością, odpornością na choroby, a nawet kształtem i barwą cebul. Niekiedy bardzo podobne do siebie odmiany pod względem barwy płatków poznać można tylko po kolorze nasady płatków, a niekiedy tylko po kolorze pręcików.

Dzięki badaniom kariologicznym prowadzonym ostatnio w Holandii, Czechosłowacji, RFN i Japonii, u setek odmian udało się ustalić liczbę chromosomów. Okazuje się, że większość odmian to diploidy, tzn. 2n = 24, natomiast triploidów 2n = 36 i tetraploidów 2n = 48 jest stosunkowo niewiele. Informacje te są niezwykle ważne dla hodowców, którzy przez odpowiedni dobór odmian rodzicielskich mogą otrzymać bardzo wartościowe, nowe formy. W hodowli nadal wykorzystuje się naturalną zdolność tulipanów do spontanicznych zmian swoich cech, szczególnie barwy kwiatów. Do odmian, które dały najwięcej mutantów należą Murillo, Bartigon i William Copland, a także ostatnio Apeldoorn.

Opisy odmian zamieszczone poniżej sporządzone zostały na podstawie listy klasyfikacyjnej tulipanów „Classified List and International Register of Tulip Names” – 1976 oraz na podstawie opisów kolekcji Akademii Rolniczej w Poznaniu, liczącej około 600 odmian i gatunków tulipanów. Uwzględniono najczęściej w Polsce uprawiane odmiany, a także wiele gatunków i odmian mniej znanych, ale godnych rozpowszechnienia, w tym również odmian polskich, wyhodowanych przez Stanisławę i Józefa Dąbrowskich.

Polecamy także nasze pozostałe wpisy online:

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy promocyjna odzież reklamowa może wyglądać ciekawie i modnie?

View Results

Loading ... Loading ...

Komentarze:

Kategorie

Archiwa

Najnowsze wpisy