Buty w literaturze i sztuce

Buty w literaturze i sztuce
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Buty towarzyszą nam od wielu wieków i trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez nich. Obuwie różnego typu utrwaliło się w historii ludzkości. Moda nieustannie się zmienia, jedne modele odchodzą w zapomnienie, a na ich miejscu pojawiają się nowe kroje. Tak powszechny dodatek musiał w końcu odznaczyć się także w literaturze oraz sztuce. Przedstawiamy zestawienie dzieł, w którym głównym bohaterem są… buty!

Obuwie włoskie czy buty dla dziewczynek. Eleganckie, kobiece, dziewczęce, sportowe – rodzajów jest tyle ile wyobraźni i pomysłów producentów. Każda para ma swoją oddzielną historię, każdy rodzaj jest inny i na swój sposób niepowtarzalny. Szczególnie dotyczy to butów, które pojawiają się w bajkach dla dzieci i opowieściach dla dorosłych. Historią, którą każdy z nas zna od podszewki, jest „Kopciuszek”. Nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby przygód ubogiej dziewczyny, która za sprawą czarodziejskiej różdżki i matki chrzestnej, a przede wszystkim zgubionego pantofelka, odmieniła swoje życie. Najbardziej znana historia, z eleganckim obuwiem w tle, towarzyszyła każdemu w dzieciństwie i przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Inną opowieścią, która narodziła się na polskim gruncie, są „Siedmiomilowe buty”. To historia Michała, który pod Częstochową kupił magiczne obuwie, mogące przemierzyć za jednym krokiem aż siedem mil! Zabawna opowiastka o tym, jak dzięki niezwykłym właściwościom, zawsze chodził za daleko i nigdy nie mógł trafić tam, gdzie powinien. Takie siedmiomilowe buty byłyby z pewnością pomocne przy przemierzaniu większych odległości, jednak wymagałyby dokładnego odmierzenia trasy, ponieważ nie dałoby się w nich pokonać ani więcej, ani mniej niż siedem mil.

Jedną z najbardziej znanych historii, gdzie obuwie odgrywa dużą rolę, jest niezapomniany „Kot w butach”. Opowieść o zwierzaku, który na tylnych łapach, w gustownych kozakach przemierzał świat, znana jest chyba każdemu dziecku i dorosłemu. Bajka doczekała się nawet swojej odnowionej wersji, a wszystko za sprawą kultowego filmu „Shrek”, gdzie w jednej z części pojawił się ekstrawagancki kot w butach, kapeluszu i ze szpadą.

Inną propozycją, tym razem dla nastolatków, jest historia butów znanego koszykarza, Michaela Jordana z filmu „Magiczne buty”. Główny bohater, 11-letni chłopiec, odnajduje obuwie znanego sportowca i odkrywa, że mają one magiczną moc. Wkrótce zostaje gwiazdą NBA.

Polecamy także nasze pozostałe wpisy online:

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy promocyjna odzież reklamowa może wyglądać ciekawie i modnie?

View Results

Loading ... Loading ...

Komentarze:

Kategorie

Archiwa

Najnowsze wpisy